WindEurope: Avrupa Yeni Rüzgar Santrallerine 41 milyar € Yatırım Yaptı

WindEurope: Avrupa Yeni Rüzgar Santrallerine 41 milyar € Yatırım Yaptı

WindEurope’un yıllık Finans ve Yatırım Trendleri ( Finance and Investment Trends report) raporuna göre Avrupa, 2021’de yeni rüzgar santrallerine 41 milyar Euro yatırım yaptı.

WindEurope, yıllık Finans ve Yatırım Trendleri raporunu yayınladı.Yatırımcıların rüzgar enerjisine olan güveninin yüksek olduğunu gösteren rapora göre Avrupa, 2021’de yeni rüzgar santrallerine 41 milyar Euro yatırım yaptı. Toplam yatırımın 2020’ye kıyasla %11 daha düşük olduğunu vurgulayan rapora göre finanse edilen yatırımların tek bir yılda finanse edilen yeni kapasite için rekor olan 24,6 GW’ı kapsadığı belirtildi.

Diğer yandan WindEurope yatırımların, AB’nin 2030 iklim ve enerji güvenliği hedeflerini karşılamak için şimdi inşa etmesi gereken yıllık 35 GW’lık yeni rüzgarın çok altında kaldığının da altını çizdi.

Finanse edilen yeni rüzgar çiftliklerinin çoğunun (19,8 GW) karada olduğunun belirtildiği rapora göre bu durumda karadaki rüzgarın açık denizden biraz daha ucuz olmasından kaynaklanıyordu. Diğer yandan yatırımların coğrafi olarak oldukça iyi yayıldığını belirten rapora göre 11 ülke 1 milyar Euro’dan fazla yatırım yaptı. Bu bağlamda deniz üstü rüzgarına en fazla yatırım yapan İngiltere’yi; Almanya, Fransa, İspanya, İsveç ve Finlandiya izledi. Ayrıca İspanya en çok kara rüzgarına yatırım yaparken; İsveç, Finlandiya, Polonya ve Litvanya, yeni çiftliklere önceki yıllarda yaptıklarından daha fazla yatırım yaptı.

Avrupa’nın çok daha fazla rüzgar enerjisine ihtiyacının olduğunu vurgulayan WindEurope, rüzgar tedarik zincirinin çok daha fazlasını inşa edebilecek olan Avrupa’nın bunu gerçekleştirmesi gerektiğinin altını çizdi. Hâlihazırda Avrupa’nın beş rüzgar türbini üreticisinin tamamının zararda çalıştığını belirten kurum, rüzgar enerjisi tedarik zincirini eski haline getirmek için AB’nin, izinleri iyileştirmeye, güçlü bir iç pazar sağlamaya ve sektörü destekleyen ticaret ve sanayi politikalarını izlemeye devam etmesi gerektiğini söyledi.

Kaynak:  https://windeurope.org/intelligence-platform/product/financing-and-investment-trends-2021/